Egy családi ház vagy más épület építésénél, pontosabban már a tervezésénél az egyik legfontosabb kérdés, hogy milyen falazóanyag mellett döntsünk, milyen szempontok alapján válasszunk, hogy a falazat kellően teherbíró legyen.
Kényelmünk érdekében fontos szempont továbbá a falak hőszigetelő és hőtartó, valamint akusztikai képessége, biztonságunk miatt a tűzállósága. A különböző anyagok más-más tulajdonságokkal rendelkeznek, az épület típusának megfelelően, valamint a minőséget és az árat figyelembe véve kell dönteni.
Választhatunk hagyományos vagy pórusbeton falazóanyagok közül. De melyik lesz a megfelelőbb? Ismerje meg az építőanyagokat, hogy megalapozottan dönthessen!
Melyek a falazat legfontosabb tulajdonságai?
Otthonunk építésekor, felújításakor évtizedekre tervezünk, és ennek függvényében választunk tartós anyagokat, szerkezeteket. Válasszon a Józan Kft. építési anyagainak kínálatából a munkálatoknak és igényeinek megfelelően!
Az építésnek tulajdonképpen ez a nulladik fázisa, a tervezés legfontosabb momentuma, amely óriási jelentőséggel bír. Az épület rendeltetése, típusa meghatározza a falazat teherbíró képességét, nyomószilárdságát, és végeredményben az élettartamát. Más falazatra van szükség egy egy-, illetve egy többszintes épület esetén.
A hőszigetelő képesség szintén fontos kritérium az otthon komfortja, energiahatékony üzemeltetése miatt, ahogyan a hangszigetelő tulajdonság is, utóbbi mind a fő-, mind a válaszfalak tekintetében.
Melyiket válasszuk?
Mikor falazóanyagot választunk, tisztában kell lenni azzal, hány szintesre tervezzük az épületet, szeretnénk-e később felfelé bővíteni, hiszen ez meghatározza a teherbírását. Minél tömörebb egy falazat, annál nagyobb a nyomószilárdsága, vagyis a teherbíró képessége, és minél nagyobb tömegű, annál jobban terhelhető.
Ugyanakkor egy tömör falazóanyagnak nem feltétlen jobb a hőszigetelő képessége, márpedig, ha ki szeretnénk zárni a téli hideget és a nyári meleget, illetve csökkenteni az energiaköltségeket, akkor ez fontos szempont lehet. Így tehát az éghajlat, a mikroklíma is meghatározó tényező.
Fontos a falazóanyag “U” értéke, ugyanis meg kell megfeleljünk az érvényben lévő szabványoknak. A korszerű falazóelemek esetében nem feltétlen kell utólagos szigetelésről gondoskodni, ugyanis megfelelő falvastagsággal biztosítható az előírt érték.
Lényeges szempont lehet, hogy egy kisebb méretű falazóanyag esetében nagyobb az anyag- és munkaigénye egy ugyanakkora falazatnak.
Tégla vagy pórusbeton?
Napjainkban a modern technológiának hála számtalan tégla és kétféle pórusbeton falazóelem, az Ytong és a Viablokk közül választhatunk. Utóbbiak beépítésének előnye, hogy
- kiváló hőszigetelő,
- pontos méretre vágható, így alig keletkezik hulladék,
- kis súlyú, könnyen mozgatható.
- nem szükséges vakolni, elegendő a glettelés.
Hátrányuk azonban az alacsony a hőtároló, valamint a gyenge hangszigetelő képesség. Az egyes anyagok között jelentős árkülönbségek lehetnek, választás előtt mérlegelje, mely szempontok fontosak az Ön számára.