Miért fontos az ablak szellőző, és mikor érdemes beépíteni?

Bepárásodott ablak, dohos szag, penész a sarkokban – sokan találkoztunk már ezekkel a jelekkel, de nem mindig tudjuk, mi áll a háttérben. Pedig a megoldás néha egészen egyszerű: egy jó helyre tett ablak szellőző sokkal többet számít, mint elsőre gondolnánk.

Mire jó az ablak szellőző – és hova érdemes beépíteni?

Voltaképp a lényege, hogy segít a lakás levegőjének folyamatos frissítésében anélkül, hogy huzatot csinálna vagy lehűtené a helyiséget.

Egy apró, de annál hasznosabb szerkezetről van szó (pl.: Aereco), ami a nyílászáróba van beépítve, és automatikusan érzékeli, mikor van szükség egy kis légcserére. Nem kell nyitogatni az ablakot, nem kell figyelni, mikor szellőztettünk utoljára – a rendszer teszi a dolgát csendben és észrevétlenül.

Sokan nem tudják, de az ablak szellőzőt nemcsak új építésű házaknál lehet kérni. Ha már megvannak a modern ablakok, de nem gondoltunk erre előre, utólag is megoldható a beépítés.

Ilyenkor egy szakember segít eldönteni, hogy hova kerüljön, és milyen típus illik az adott nyílászáróhoz. A leggyakoribb, hogy a tok felső részén kap helyet, így nem zavarja az összképet, és szinte láthatatlan marad.

Különösen hasznos lehet a fürdőszobában, a konyhában, vagy akár hálószobában is, ha éjszaka többen alszanak egy helyiségben, vagy sok a növény (pl.: higro légbevezető). Ezek mind emelik a páratartalmat, ami – ha nincs megfelelő légmozgás – könnyen problémát okozhat.

Hogyan segít az ablak szellőző megelőzni a penészesedést?

A penész nemcsak kellemetlen látvány, hanem az egészségünknek sem tesz jót. Az arra érzékenyeknél fejfájást, köhögést, allergiás tüneteket is okozhat – különösen gyerekeknél, időseknél és asztmásoknál lehet veszélyes.

Sokszor észre sem vesszük, hogy túl magas a páratartalom, mert fokozatosan halmozódik fel. Egy forró fürdő, egy kiadós főzés vagy egy esős hét után már ott is van a baj: vízcseppek az ablaküvegen, nedves sarkok a falon, és aztán előbukkan a penész is.

Egy jól működő ablak szellőző ezt a problémát előzi meg. Folyamatosan gondoskodik arról, hogy a levegő ne álljon meg, és a felesleges pára ki tudjon jutni. Így nem csak az ablakon nem csapódik le a víz, de a falak is szárazabbak maradnak.

Télen különösen fontos ez, hiszen ilyenkor senki sem szívesen nyitogatja az ablakokat. Márpedig a pára ilyenkor sem marad el – sőt, a meleg és a hideg találkozásánál még könnyebben lecsapódik. A szellőző viszont ilyenkor is csendben dolgozik, nem engedi, hogy a nedvesség megülje a lakást.

Mikor érdemes belevágni – és mire figyeljünk?

A legjobb persze akkor beépíteni az ablak szellőzőt, amikor új ablakokat rendelünk. Így az egész szerkezetet egyben szerelik be, nincs utólagos vágás, fúrás. Ma már egyre több gyártó kínál olyan megoldásokat, amelyek szinte láthatatlanok, mégis hatékonyan működnek.

De ha már megvannak az ablakaink, akkor sincs minden veszve. Sok esetben utólag is el lehet helyezni a szellőzőt, csak ehhez érdemes szakértőt hívni. Nem mindegy ugyanis, hova kerül pontosan, milyen anyagú az ablak, és milyen típusú szellőző lenne a legjobb választás. Egy felmérés alapján pontosan meghatározható, hogy hova lenne érdemes telepíteni a rendszert.

Hasznos lehet, ha beszerzünk egy egyszerű páramérőt is – ez megmutatja, milyen a levegő a lakásban. Az ideális páratartalom valahol 40 és 60 százalék között van. Ha ettől tartósan eltérünk, azt már érezni és látni is fogjuk. Ilyenkor érdemes elgondolkodni azon, hogyan lehetne javítani a helyzeten – és ebben az ablak szellőző remek társ lehet.

Ne várjuk meg, míg baj lesz belőle

Gyakran csak akkor kapunk észbe, amikor megjelennek a penészfoltok a sarkokban, és a levegő már régóta nehéz, dohos szagú. Pedig ha időben lépünk, megelőzhetjük a komolyabb gondokat. A penész elleni harc sokszor hosszadalmas, költséges és kellemetlen – a megelőzés viszont egyszerűbb és olcsóbb is.

Egy jól megválasztott ablak szellőző tehát nemcsak komfortosabbá, de egészségesebbé is teheti az otthonunkat. A levegő frissebb, a falak szárazabbak, a hangulat pedig sokkal jobb lesz egy jól szellőző lakásban. Ha új nyílászárók beszerelése előtt állunk, vagy már most is gyakran párásodik a lakás, érdemes elgondolkodni ezen az apró, de annál hasznosabb kiegészítőn.

Az ablak szellőző nem csodafegyver – de egy jól kiválasztott és megfelelően beépített megoldás évekig szolgálja kényelmünket és egészségünket. Ne halogassuk a döntést, főleg, ha már most is tapasztaljuk a túl magas páratartalom jeleit.