Minden, amit a 2025-ös érettségi vizsgákról tudnod kell

2025-ben május 5-én kezdődtek a tavaszi érettségi vizsgák, és nem árt tisztában lenni a különböző tantárgyak vizsgakövetelményeivel. Az ember nem mindig tudja, mennyi időt szentelhet a matematika vagy a magyar írásbelire, nem is beszélve a szóbelik kihívásairól. Itt minden lényeges információt összegyűjtöttünk, hogy az utolsó pillanatban ne érjen meglepetés.

Hogyan készülj az írásbeli és szóbeli vizsgákra?

A magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsgája közép- és emelt szinten egyaránt 240 percet igényel. Itt két fő részre oszlik a vizsga: a szövegértéssel és nyelvi-irodalmi feladatokkal foglalkozó rész 90 percet kap, míg az érvelés vagy elemzés kidolgozása további 150 percet. Mindkét szinten 9 órakor kezdődnek a vizsgák, így legkésőbb 13 órakor búcsút inthet a vizsgateremnek, aki jól osztotta be az idejét. A szóbeli vizsga középszinten 15, emelt szinten 20 percet vesz igénybe. A sokat kritizált magyar érettségi 2025-re is tartogathat meglepetéseket, így rendkívül fontos a felkészülés.

Matematikából a középszintű írásbeli vizsga 180 perc alatt teljesíthető. Az első részben 45 perc áll rendelkezésre a rövidebb feladatok megoldására, a második rész pedig 135 percet igényel az összetettebb feladatokhoz. Csak akkor kell szóbeli vizsgára menned, ha az írásbeli nem éri el a ketteshez szükséges szintet. Emelt szinten a 240 perces vizsgaidőt magad oszthatod be a két rész között, a szóbeli 20 perc hosszú. Arra is készülj fel, hogy az új feladatok kihívást jelenthetnek.

Milyen kihívások várnak a történelem érettségin?

A történelem írásbeli vizsga középszinten 180 perces, és lehetőséged van a feladatok sorrendjének és időbeosztásának megválasztására a két rész között. A szóbelin 15 percet kapsz a válaszadásra. Emelt szinten 240 percet adnak, amiből 100 perc az első részre, és további 140 perc a második részre jut. Itt is 20 perc a szóbeli vizsga hossza. Ahhoz, hogy a történelemérettségi során jól teljesíts, ne csak a tananyagra koncentrálj, hanem a megfelelő időgazdálkodásra is.

Érdemes már a felkészülési szakaszban hozzászoktatni magad a vizsgakörülményekhez, és időre oldani meg a korábbi évekből származó feladatsorokat. Jelentkezz a Rubicon Történelem Érettségi Mesterkurzus felkészítőire, hogy magabiztosan nézz szembe a kihívásokkal.

Nyelvi érettségik és természettudományok: mire figyelj?

Az idegen nyelvi érettségi írásbelije középszinten 180, emelt szinten 240 perces. Négy részre bontva kell megoldani a feladatokat. Középszinten az olvasott szöveg értése 60 percet igényel, a nyelvhelyesség és hallott szöveg értése mindössze 30-30 percet, míg az írásbeli készségfejlesztés 60 percet. Emelt szinten az olvasott szöveg értése 90, nyelvhelyesség 50, a hallott szöveg értése 30, míg az íráskészség 90 percet ölel fel. A szóbeli vizsgák ideje középszinten 15, emelt szinten 20 perc. Ezek az időkeretek különösen azoknak fontosak, akik a vizsgadrukk miatt hajlamosak elúszni az idővel.

A természettudományos tantárgyak – kémia, fizika és biológia – írásbelije középszinten rövidebb, csupán 120 perces, míg a szóbeli 15 perc. Emelt szintű vizsgáknál már 240 perces írásbeli vizsga van, a szóbeli pedig 20 percet vesz igénybe.

Az érettségi vizsgák felépítése és időkeretei nemcsak a diákok, de a tanárok és az oktatási szakemberek számára is számos kérdést vetnek fel. Az idő megszervezése és a feladatok prioritása kulcsfontosságú ahhoz, hogy sikerrel vegyék az érettségi akadályait. Gondoltad volna, hogy minden egyes perc számíthat? Ne feledd: az érettségi vizsgák világában is mindig van új, amit tanulni lehet.